טרנדים ומגמות בעולם ההשקעות לשנת 2019

טרנדים ומגמות בעולם ההשקעות לשנת 2019

כמו באופנה ועיצוב, גם בתחום ההשקעות קיימים לא מעט טרנדים ומגמות המושפעים מהלך הרוח בשוק, מהתשואות, הסיכונים וכמובן מהאפשרויות המוצעות בפני משקיעים. סקרנו בפניכם כמה השקעות רלוונטיות לשנת 2019, כולל היתרונות והסיכונים הטמונים בתהליך.

מידי יום אנשים שואלים אותנו היכן כדאי להשקיע, אך כאשר נשאלת שאלה שכזאת, אנו ממליצים ללקוחותינו לבחון מה קרה בשנה החולפת, להסתכל על נתונים, על תקציב ההשקעה הקיים ברשותו, על רמת הסיכון המתאימה לו וכמובן על הרווחיות הטמונה בהשקעה. כאשר כל אלה ידועים מראש, קל יותר לבחור את אפיק ההשקעה המתאים ביותר למשקיע.

בואו נדבר על השקעה בקרקעות

עוד משנות ה-90, חברות המשווקות קרקעות שגשגו בעיקר בגלל הוועדות התכנוניות המיוחדות שקמו אז. אם נוסיף לעניין את חוק הווד"לים, הלו היא הועדה לדיור לאומי שהוקמה בשנת 2011, נראה שהן הפכו שוב לרלוונטיות בזכות החוק שאמור להאיץ תהליכי תכנון. אם כך, גם בשנת 2019 ההשקעה בקרקעות רלוונטיות, שהרי קצב האוכלוסייה גדל, מתחמים ומרכזים מסחריים נבנים זה אחר זה ודורשים קרקעות זמינות.

אם נדבר על תשואות ורווחים, נראה כי מדובר על השקעות מניבות שיכולות לקפוץ ב- 100-170 אחוזים, שהרי בכל שלבי ההתקדמות מחיר הקרקע קופץ, וכאשר מתחילה הבנייה מחיר הקרקע עולה באופן משמעותי. אך במקרה של קרקע הכל עניין של תזמון וזיהוי הפוטנציאל שלה, ככל שתשקיעו מוקדם יותר, כך הרווחים יהיו גבוהים בהתאם.

יזמות והשקעות בחו"ל

השקעה בחו"ל לכאורה נשמעות כתהליך ארוך המלווה בסיכונים, הרי רבים אומרים לעצמם "למה לי להשקיע מעבר לים שיש לי כאן בארץ לא מעט הזדמנויות?". התשובה נעוצה במחירי הנדל"ן הנמוכים בחו"ל ביחס למחירים הגבוהים בארץ. כך למשל מחירי דירות בארה"ב באזורים מסוימים יכולים להיות אטרקטיביים במיוחד ויכולים להגיע לחצי ממחיר דירה בפריפריה בארץ. דבר נוסף, הוא התשואה על ההשקעה. בהשקעות בנדל"ן בישראל ניתן להגיע לאחוזי תשואה נמוכים, כאשר התשואה הממוצעת היא 3 אחוזים, לעומת 8-10 אחוזים, וזאת עם השקעה התחלתית נמוכה!

חשוב להבין שלא הכל וורוד, הרי בסופו של דבר משקיעים במדינה זרה ואולי גם בדירה שלא ראינו פיזית, ולכן ישנה חשיבות רבה בבחירת חברת יזמות מקצועית המלווה משקיעים לאורך כל הדרך ומבצעת בדיקות יסודיות  על הנכס, הן מבחינת אוכלוסייה, השבחת הנכס, בדק בית וכמובן חברה המציעה ניהול נכסים ודואגת לתחזוקת הדירה ומציאת השוכרים הטובים ביותר. ​

השקעה במשרדים, על מה כל המהומה?

נראה כי בשנה החולפת השקעה במשרדים פרצה לתודעת המשקיעים כרוח סערה. פרסומים רבים ברשתות החברתיות ובמגזינים בהחלט מצביעים על מגמה שהולכת וגדלה. רק נציין שרכישת משרדים הפכה לפופולרית בשל מחירי הדיור והמיסים הגבוהים עבור דירה נוספת, כך שמדובר בהשקעה נמוכה, סיכון נמוך ותשואה גבוהה. על פי נתונים, העלות הממוצעת היא 66 שקל למ"ר, כאשר באזורי ביקוש כמו במרכז הארז ומרכז תל אביב בפרט העלות קופצת ל- 94 שקל למ"ר.

מבחינת יציבות, נראה כי מדובר בשקט נפשי למשקיע, הרי בניגוד לדירות בהן מתחלפים דיירים בקצב מהיר, חברות השוכרות משרדים אינן ממהרות להחליף את מיקומן, משום שמדובר על זהות מסוימת, ולכן השכירות תהיה לטווח הארוך, דבר המבטיח למשקיעים תשואה קבועה למשך שנים רבות וכמעט ללא התעסקות. אך גם במקרה זה, עלינו לבחון היטב את ההשקעה כמו את התקדמות הבנייה, היתרים וכו'.

השקעות בהתחדשות עירונית

התחדשות עירונית היא אחד התחומים המדוברים ביותר בשנים האחרונות, ונראה כי ערים רבות לקחו ברצינות את הנושא ומיישמים את התכנית בעירם, כמו תל אביב שבנתה את תכנית הרובעים, קריית אונו, חולון, באר שבע ועוד ערים נוספות. לעיתים ליזם המבצע אין את מירב הסכומים כדי להשקיע בתוכנית, בעיקר כאשר מדובר על פינוי בינוי, ולכן ניתנת ההזדמנות למשקיעים להשקיע  מכספם וליהנות מאחוזי תשואה גבוהים בתום הבנייה. מובן שיש יתרונות וחסרונות בהשקעה, אך היא כדאית למשקיעים בעלי סבלנות ברזל שמוכנים להמתין עד לתום בניית הפרויקט.

השקעות בקבוצות רכישה

ישנם כמה סוגים של קבוצות רכישה, כאשר אחת מהן היא התאגדות של משקיעים הנכנסים לפרויקט בכובע של היזם בבנייה על הקרקע ומרוויחים את הרווח היזמי. היתרון הבולט הוא ההשקעה על קרקע מופשרת ומוכנה לבנייה שיכולה להיות למגורים, משרדים או מסחר. בתום הבנייה המשקיעים יוכלו לבחור אם להשכיר את הנכס או למכור אותו. חשוב להבין שבהשקעות אלה קיים מינוף של 50% מהבנק, ולכן זהו פרמטר המחזק את ביטחון המשקיע, כיוון שהבנק הוא סוג של שותף עוצמתי. מובן שבחירת החברה המארגנת צריכה להיעשות בצורה מבוקרת, תוך הסתכלות על רווחי החברה וניסיונה.

מעוניינים להשקיע אך לא יודעים היכן? יועצי ההשקעות של פ.א.י גרופ מזמינים אתם לפגישת ייעוץ ללא התחייבות! לתיאום   התקשרו אלינו >>0747579988